Чинники розвитку, методи попередження та лікування карієсу у дітей
Карієс — процес руйнації твердих тканин зуба, викликаний дією патогенних мікроорганізмів. Бактерії переробляють залишки їжі, в процесі виробляють кислоту, яка вимиває кальцій з емалі, спричиняє її руйнацію. Ураження карієсом в дитячому віці може бути викликане недостатньою гігієною, неправильним харчуванням, скупченістю зубів. На молочних та молодих постійних зубах патологічний процес розвивається швидко через меншу мінералізацію, слабший загальний імунітет, ніж у дорослих. Перші змінні зуби, потребують лікування, оскільки слугують основою для постійних, впливають на формування лицьового скелета, мовлення та розвиток дикції. Методи терапії обирають в залежності від ступеня розвитку захворювання. На початковій стадії відбувається демінералізація, без лікування вражена ділянка руйнується, з’являється порожнина, яка поступово збільшується та поглиблюється. На перших етапах процес можна зупинити, проводять чистку та ремінералізацію. При утворенні порожнини проводять пломбування: очищують наліт, виділяють пошкоджені тканини, встановлюють пломбу. Для своєчасного виявлення та лікування дитина має відвідувати регулярні огляди у стоматолога. Під час оглядів лікар вчить гігієні, може запропонувати профілактичні заходи, такі як герметизація фісур.
Карієс молочних зубів – причини та етапи розвитку
Карієс – патологічний процес, який вражає тканини зубів та призводить до руйнування емалі та дентину. Причина виникнення – мікроорганізми, які живуть в зубному нальоті. В процесі перероблення залишків їжі бактерії виробляють кислоти, які вимивають кальцій з зубів, спричиняючи руйнування емалі. Дитячий карієс виникає як наслідок недостатньої гігієни, неправильного харчування, зокрема, вживання продуктів з високим вмістом цукру та швидких вуглеводів, відсутність твердої їжі в раціоні, недостатній кількості кальцію та фосфору в харчових продуктах. Сприяє розвитку проблеми висока скупченість зубів, яка не дозволяє повністю усунути наліт. Захворювання розвивається поступово: спочатку з’являється пляма на поверхні емалі, поступово поверхня руйнується, емаль сколюється. При відсутності лікування каріозна порожнина розповсюджується на розташований під емаллю дентин, відбувається подальше руйнування зуба, яка супроводжується болем. У дітей розвиток відбувається швидко, це пов’язано з тим, що емаль молочних та молодих постійних зубів тонша, а загальний імунітет знаходиться в стадії формування.
Лікування карієсу у дітей та профілактика проблеми
Карієс на молочних зубах потребує своєчасного лікування. Попри те, що згодом відбувається зміна зубів на постійні, передчасне випадіння чи видалення негативно впливає на формування лицьового скелета, зачатки постійних зубів, якість пережовування їжі, дикцію. В залежності від стадії лікування передбачає:
Профілактика та попередження патологічного процесу дозволяє уникнути лікування. Профілактичні візити до стоматолога дозволяють виявити проблему на ранніх стадіях, окрім того, лікар проводить навчання маленького пацієнта та його батьків з правильного догляду. До профілактичних методів відноситься герметизація фісур – борозенок на поверхні жувальних зубів, в яких можуть накопичуватись залишки їжі та розмножуватись бактерії. Герметизацію проводять пацієнтам з 6 років, в ході процедури борозенки закривають герметиками, що містять фтор, вирівнюючи поверхню.
Лікування карієсу зубів у дітей в стоматології «Добрий доктор»
Карієс зубів у дітей діагностують та лікують дитячі стоматологи. Спеціалісти, що працюють з дітьми, знають вікові особливості фізіологічні та психологічні, вміють знайти підхід до маленького пацієнта та прищепити йому розуміння необхідності дбати про зуби. Знайти таких фахівців можна в стоматологічній клініці «Добрий доктор». Лікарі проводять безболісне лікування, регулярні профілактичні огляди, навчають гігієні та пропонують індивідуальні плани лікування. Познайомитись з лікарями, дізнатися ціни та записатися на прийом можна на сайті клініки.